Liežuvio valiklis

Liežuvio valymas - pagrindiniai principai pagal Prof. Dr.U.P.Saxer

Liežuvis

Milijonai bakterijų gyvena ant liežuvio paviršiaus. Jos dauginasi netrukdomai ir gamina (ypač jei pacientas serga gerklės ligomis) storą, baltai-gelsvą liežuvio apnašą. Netgi po labai kruopštaus dantų valymo bakterijos, kurios auga ant liežuvio, ramiai pasilieka ant dantų paviršiaus. Sveikoji mikroflora tam tikros bakterijų populiacijos, yra būtinos. Jos praktiškai neįmanoma nuimti nei mechaniškai, nei su antiseptikų pagalba. Priklausomai nuo egzistuojančių bakterijų kiekio ir organizmo apsaugos, bakterijos gali tapti dominuojančios ir sukelti gerklės skausmus ar pneumoniją. Iš esmės, bakterijos ar jų šalutiniai produktai yra blogo burnos kvapo (foetor) sukėlėjai. Foetor ex ore arba Halitosis - medicininiai terminai, arba blogas burnos kvapas.

Problema

Daugybė žmonių nuolat kenčia nuo blogo burnos kvapo (Halitosis). Žmonės sunkiai prisipažįsta, kad jis / ji turi blogą burnos kvapą. Atkreipti kieno nors dėmesį į faktą, kad jis turi Halitosis, būtų kišimasis į jo privatumą.

 

Rizika/Profilaktika

Gera burnos higiena ir liežuvio valymas valikliu, gali sumažinti blogo burnos kvapo riziką iki minimumo. Netgi jei šis kvapas neišnyksta išsivalius dantis, ar valgant nedidelį kiekį maisto. Tai netaikoma, jei priežastis yra ne burnoje.

Halitosis priežastis yra ta, kad burna ilgą laiką uždaryta (ypač miego metu). Kvėpavimas per burną, liežuvio apnašos, ilgas kalbėjimas, kartais maistas ir sumažintas seilėtekis sustiprina blogą burnos kvapą. Specifinės, tipinės ligos (kvėpavimo sistemos ligos, diabetas, uremija) taip pat sukelia blogą burnos kvapą. Uždegiminis procesas plaučiuose, bronchuose, trachėjoje, gerklose yra Halitosis padariniai. Skrandis retai būna blogo burnos kvapo priežastimi. Po paskirto intra burnos tyrimo gali būti padaryta atitinkama diagnozė. Jeigu Halitosis priežastis yra burnoje, tai gali būti lengvai gydoma. Yra svarbu užbaigti burnos gydymą iki kitų tyrimų, nustatančių blogo burnos kvapo priežastis.

Terapija

Halitosis gydymas bus sėkmingas tuo atveju, kai priežastis bus pašalinta. Daugeliu atvejų burnos higienos įtvirtinimas yra pirmas žingsnis į sėkmę. Tai bus pasiekiama tik:

  • profesionaliai valantis dantis;
  • valant liežuvio apnašas liežuvio valikliu;
  • naudojant specifinias burnos skalavimo priemones.