Dažnai užduodami klausimai

1. Aš matuoju kraujo spaudimą su OMRON namuose keletą kartų iš eilės. Pirmi keturi matavimo rezultatai yra puikūs, bet kodėl 5-asis matavimas dažniausiai staiga yra labai žemas?
Priežastis gali būti kraujo sąstovis, dėl per trumpų pertraukų tarp matavimų. Reikėtų mažiausiai 5 min pasėdėti ramiai, atsipalaiduoti, atsiremti nugara ir tik tada matuoti. Vadovautis instrukcijos nurodymais (manžetė turi būti širdies lygyje, kojos nesukryžiuotos, nekalbėti, nejudėti matavimo metu).

2. Kodėl kraujo spaudimas matuojant su OMRON namuose dažniausiai yra mažesnis negu pas gydytoją?

Matavimas gydytojo kabinete turi tam tikrų apribojimų. Charakteringas reiškinys - "Baltojo chalato sindromas". Vieną kartą išmatuotas kraujo spaudimas negali atspindėti paciento kraujospūdžio, kadangi jis nuolat kinta. Reikšmės matuojant namuose ir gydymo įstaigoje gali reikšmingai skirtis. Tokie nesutapimai atsiranda, nes stebimas padidėjęs (gydytojo kabinete) ir normalus (namuose išmatuotas) spaudimas.

3. Mano OMRON-o elementai nusilpsta jau po 25 matavimų

Su naujais ir kokybiškais elementais taip negali būti. Gali būti naudojami nusilpę, seni arba labai nekokybiški elementai. Kokybiškų elementų galima įsigyti foto prekėse (FUJI, KODAK ir pan. salonuose) arba medicinos technikos parduotuvėse .
 
4. Sistolinis kraujo spaudimas yra visada toks pats ir su OMRON, ir pas gydytoją, bet diastolinio spaudimo parodymai skiriasi 15 mm Hg.
Diastolinį spaudimą yra labai sunku aptikti su stetoskopu (kuriuo dažniausiai gydytojas ir matuoja) ir labai priklauso nuo klausytojo sugebėjimo (regos, klausos, reakcijos ir rezultatų nuskaitymo).

5. Aš turiu žingsnių matuoklį ir turiu labai tiksliai kontroliuoti savo pulso greitį. Ar aš galiu naudoti OMRON šiam tikslui?

Visi elektroniniai kraujo spaudimo matavimo aparatai išmatuoja pulsą per 10-15 sekundžių kol vyksta spaudimo matavimas. Tiksli pulso kontrolė reikalauja 60 sek. periodo. Elektroniniai kraujo spaudimo matavimo prietaisai yra dėl to netinkami.

6. Mano gydytojas nustato keletą aritmijų atvejų per kraujo spaudimo matavimą. Sako, kad aš nenaudočiau oscilometrinio aparato. Ką man daryti?

Tiktai jei yra sunki aritmija oscilometrinis metodas nesuveikia. Kiekvienas žmogus kartais neturi širdies pulsacijos, bet tai nėra priežastis nerimauti. Jei pacientas turi sunkią aritmiją, oscilometrinis prietaisas naudoti nerekomenduojamas.

7. Mano vyras ir aš naudojame tą patį OMRON aparatą. Jis visada gauna gerus rezultatus, o aš gaunu klaidingą signalą 90% atvejų.

Priežastis gali būti žmonos silpnos pulso bangos arba sunki aritmija. Pasikonsultuokite su gydytoju.

8. Ar yra blogai jei viršijamos nustatytos oro pripūtimo ribos?

Medikai rekomenduojama pripumpuoti 30-40 mm Hg daugiau nei laukiamas sistolinis spaudimas, aparatui tai įtakos neturi..

9. Kaip žinoti, ar arterinis kraujo spaudimas padidėjęs?

Reikia pamatuoti spaudimą ryte ir vakare. Visiškai normalu, jeigu viršutinis rodiklis skiriasi 20 mm, o apatinis - 10 mm. Miegant kraujo spaudimas sumažėja, pabudus padidėja, dieną - dar labiau padidėja. Bet jeigu rodikliai viršija minėtas ribas, reikia būti labai budriems, nes tai yra vienas iš arterinės hipertenzijos požymių. Spaudimą reikia matuoti ne tvankiame, bet ir ne šaltame kambaryje, praėjus mažiausiai 30 minučių po rūkymo, neperšalus, pailsėjus ir nesijaudinant. Naudinga 5 minutes prieš matuojant spaudimą atsipalaidavus pasėdėti šiltame kambaryje. Būtina pamatuoti 2 kartus padarant ne mažiau kaip 3 min. Pertrauką, o pertraukos metu būtima atpalaiduoti manžetę ir nustatyti vidutinius rodiklius. Šiuos rodiklius reikia užrašyti, kad prireikus, būtų galima parodyti gydytojui. Norint nustatyti visiškai tikslius rezultatus, reikia 2 savaites kasdien matuoti arterinį spaudimą. Turėdamas tokius duomenis, specialistas gali nustatyti tikslią diagnozę.

SVARBIAUSIOS TAISYKLĖS MATUOJANT KRAUJOSPŪDĮ NAMUOSE

 • Prieš matuodami, mažiausiai 30 minučių venkite valgyti, gerti alkoholį, rūkyti ar sporuoti;
 • Matuojant kraujospūdį, matuoklio rankovę galima dėti ant dešinės arba ant kairės rankos. Dešinės ir kairės rankos kraujospūdis gali skirtis, todėl kraujospūdžio rezultatai, gauti rankovę uždėjus ant dešinės arba ant kairės rankos, taip pat gali skirtis. OMRON rekomenduoja matuoti kraujospūdį kiekvieną kartą rankovę dedant ant tos pačios rankos. Jei kraujospūdžio matavimo rezultatai, gauti rankovę uždėjus ant skirtingų rankų, labai skiriasi, pasitarkite su savo gydytoju, kurios rankos kraujospūdį matuoti;
 • Prieš matuodami kraujospūdį atsipalaiduokite ir pasedėkite ramiai bent 5 minutes;
 • Matuokite ramioje vietoje, atsisėskite ir atsipalaiduokite. Įsitikinkite, ar kambaryje nėra pernelyg karšta ar šalta;
 • Atsisėskite ant kėdės, pėdomis remkitės į grindis, ranką padėkite ant stalo taip, kad matuoklio rankovė būtų širdies lygyje;
 • Sėdėkite tieisiai, ištieskite nugarą;
 • Nusivilkite žastą veržiančius drabužius bei drabužius iš storo audinio, pvz., megztinį;
 • Uždėkite matuoklio rankovę ant žąsto (virš alkūnės). Spalvotas žymelis (mėlyna strėlė) turi būti vidinėje rankos pusėje, oro vamzdelis turi eiti vidine dilbio puse ir būti vienoje linijoje su Jūsų vidiniu pirštu (kai matuojama ant kairės rankos);
 • Ranką ant stalo padėkite taip, kad rankovė būtų tame pačiame lygyje kaip ir Jūsų širdis;
 • Atstumas nuo kėdės iki stalo viršaus turi būti 25-30 cm;
 • Tvirtai apvyniokite rankovę apie žąstą ir užtvirtinkite lipnia medžiaga;
 • Matavimo metu nejudėkite ir nekalbėkite;
 • Į rankovę pripūskite tiek oro, kad slėgis joje būtų 30-40 mmHg didesnis, nei laukiamas Jūsų sistolinis kraujospūdis. (Matauojant automatiniu kraujospūdžio matuokliu, slėgis nustatomas automatiškai vieno mygtuko paspaudimu);
 • Taisyklinga sėdėsena matuojant užtikrina tikslius matavimo rezultataus;
 • Stenkitės kraujospūdį matuoti kiekvieną dieną 2 kartus (ryte ir vakare) tuo pačiu metu. (Pirmą matavimą rekomenduojama atlikti atsikėlus per 1 valandą.);
 • Jei matuojate du kartus, darykite 3-5 min pertraukas tarp matavimų;
 • Jei pirmieji du matavimo rezultatai labai skiriasi, pamatuokite dar kartą;
 • Kraujospūdžio matavimo rezultatus užsirašykite - tai vertinga informacija, kuri padės Jūsų gydytojui nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti tinkamus vaistus.
 

ĮSIDĖMĖKITE: arterinis kraujospūdis nepastovus rodiklis, kuris kinta per visą širdies ciklo kursą. Jis kinta net ir sveikam žmogui. Siekdami tinkamai įvertinti kraujospūdį, matuokite jį kasdien tuo pačiu metu, tomis pačiomis sąlygomis. Gautus rezultatus užsirašykite į kraujopūdžio pasą ir pateikite savo gydytojui.